Kniha je průvodcem po zemích blízkých i vzdálených, po světových metropolích i uschovaných vesničkách, je mapováním cest jedné rodiny, na jejímž pozadí přináší portréty lidí známých i neznámých, zvířat i věcí, zachycuje události osobní i kulturní, od otevření hranic v roce 1989 až po jejich opětovné dočasné uzavření v letech 2020/2021. Autorčin poetický jazyk, překvapivost a citovost lidských příběhů jsou zde propojeny s popisem míst, budov a krajin.
„Když jsem chodil do základní školy, skoro každý druhý den mě soudružka učitelka posílala do kouta nebo za dveře. Opíral jsem hlavu o zeď a snil. Takový pocit mám pokaždé, když se mi dostane do rukou některá z knih Zuzany Maléřové. V této ,Odysee‘ mě jemně drží za ruku a vede do neznámého světa, a já s otevřenou pusou obdivuji tu krásu kolem. Jsou lidé, díky kterým je svět krásnější prostě proto, že tu jsou, a Zuzana je jedním z nich.“
Georges Agathonikiadis, režisér a scénárista
Grafická úprava Martin Utíkal. Vydalo nakladatelství Čas v roce 2021.
"Autorčin oduševnělý text nabízí přístup jak zcela osobní, tak souběžně i nadosobní. Mozaika jejích vzpomínek z různých zemí je chválou pestrosti a vzpourou proti stereotypům. Psát o cestách do světa není nijak snadné. O to cennější je, že spisovatelce se podařilo vytvořit originální vícevrstevný tvar vyznačující se zároveň uceleností. Jsme svědky autorčiny vnímavosti, přemýšlení i empatie. Zároveň i vztahu k nejbližším, s nimiž jsou mnohé cesty spojeny. Svým způsobem tak jde i o průhled do rodinné historie, a to na pozadí prožívaných dějů a situací.
V časech mého časopiseckého reportérství mi bylo kromě jiného dáno navštívit i různé země, o nichž jsem se pokoušel podávat svědectví. Jelikož jsem se dotyčného autorského oboru osobně dotkl, o to víc mě zaujal způsob, jak nám Zuzana Maléřová otevírá rozličné světové končiny svým privátním klíčem.
Úctu ve mně vzbuzuje i její přátelský přístup k poznávaným jevům a skutečnostem při jednotlivých cestách. Jde o výraz porozumění a souznění, nikoliv o povrchní a zašprajcovaný princip ,my a oni‘.
V názvu tohoto cestopisu, láskopisu, rodinopisu, zážitkopisu, kulturopisu i dějepisu se nachází ikonické slovo SRDCE. Jsem přesvědčen, že nejsem zdaleka jediný, kdo po dočtení ocenil, že autorka nám to zmíněné srdce nabídla na dlani."
Rudolf Křesťan

Mohlo by se vám líbit:

Back to Top